Skocz do zawartości

Dipladenia


Rekomendowane odpowiedzi

Dipladenia (Mandewila sanderii) inaczej znana jako mandewilla, należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z Ameryki Południowej z terenów Brazylii. Jak wiele gatunków z tej rodziny, należy do roślin trujących. Nazwa dipladenia (lub dipladenia błyszcząca) przez wiele osób jest uznawana za nieprawidłową. Jednak jej popularność sprawia, że to krzewiaste pnącze możemy znaleźć w sklepach zarówno pod taką nazwą, jak i pod nazwą mandewilla. Szczególne zainteresowanie wzbudzają ogromne, dzwonkowate kwiaty rośliny, które zależnie od odmiany mają różne kolory: czerwony, biały lub różowy. Sam kwiat ma kształt trąbki o płatkach korony odwijających się na zewnątrz. Dipladenia kwitnie bardzo długo i obficie od wiosny do pierwszych przymrozków. Liście rośliny są duże i błyszczące, a pędy zaczynają się wić (charakterystycznie dla pnączy) dopiero w późniejszym okresie. Nie przycinane przyrastają ok. 50 cm rocznie. Uprawa i warunki Dipladenia lubi stanowiska ciepłe i słoneczne (znosi półcień) oraz gleby przepuszczalne, żyzne i wilgotne. Nie toleruje jednak nadmiernego podlewania i zalegania wody. Powinno się ją systematycznie zraszać, ale pamiętajmy żeby nie wolno nabłyszczać jej liści. Najlepiej czuje się w wysokiej wilgotności powietrza. Roślinę corocznie przesadza się do większej doniczki, a sama donica powinna być duża, gdyż pnącze to bujnie się rozrasta. W pojemniku warto zamieszczać podpory dla pędów. Jeśli nie chcemy, by roślina miała postać długiego pnącza, należy ją silnie przycinać po kwitnieniu. Jesienią dipladenię przycinamy i zabieramy do chłodnego (12-15°C), jasnego pomieszczenia. W tym okresie podlewamy bardzo umiarkowanie. Zastosowanie Posadzona w donicy dipladenia pięknie prezentuje się na tarasie lub balkonie. Można ją wykorzystać do ozdoby patio i wyeksponować przy oczku wodnym w ogrodzie. Polecane gatunki i odmiany Dipladenia błyszcząca (prawidłowo: Mandevilla sanderi) 'Sundaville Red', 'Rosea' Dipladenia boliviensis (prawidłowo: Mandevilla boliviensis) Dipladenia splendens (prawidłowo: Mandevilla splendens) p Zdjęcia tytułowe: Hans Braxmeier, douvelos,Albert Dezetter/Pixabay , "Mandevilla (Dipladenia)"/blumenbiene/CC BY 2.0


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/pnacza/9436-dipladenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dipladenia zaczęła mi chorować co robić? Nie ma mszycy tylko coś takiego białego jak siateczka czy kokon pająka i cały się klei. Czym można to zlikwidować, czy można mojego kwiatuszka uratować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 7 months later...
Obciełam moją dipladenie w tamtym roku po kwitnieniu.W tym roku zaczęła puszczać nowe pedy.I wysadziłam ja w maju do ogrodu.,teraz ma tylko zdrewniałe pedy i nierośnie. Czy jest jakiś sposób na uratowanie mojego kochanego kwiatka.W tamtym roku był kupiony i rósł wkopany do ziemi w ogrodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...
Gość Gosia Tychy
Czy jakiekolwiek części (pąki, kwiaty itp) rośliny mogą być trujące? Mam zamiar posadzić ją w ogrodzie, gdzie przebywają dzieci, chciałabym uniknąć zatrucia. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taka prawda
Sporo jest roślin, które w naszym klimacie trzeba by zabierać na zimę "do chłodnego (12-15°C), jasnego pomieszczenia", nawet do jeszcze chłodniejszego, ale koniecznie jasnego. I tu mamy brzdęk - bo niby dokąd, konkretnie? Ile osób ma takie pomieszczenia, zwłaszcza w bardzo mocno ogrzewanych blokach, bo tam głównie trzyma się latem rośliny na balkonie? Ja mam dom, a i tak nie mam w sumie takiego pomieszczenia. Przynoszę rośliny do domu, a że mało grzeję, bo gaz bardzo drogi, to moje marmurowe, zimne parapety niby spełniają warunki zimowych pomieszczeń, a i tak 90% tych roślin zamiera w styczniu - lutym i nie udaje się ich pobudzić wiosną. Trzeba je traktować jako rośliny jednoroczne, bo jednak nie są naturalne, tylko pędzone w szkółkach i na kolejny sezon rzadko starcza im sił do życia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 11 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...