Skocz do zawartości

Wertykulacja trawnika. Jak, czym i kiedy wertykulować murawę?


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz aby Twój trawnik długo przypominał zielony dywan, raz w roku musisz przeprowadzić jego wertykulację - czyli nacięcie darni i usunięcie resztek z murawy. Dowiedz się jak i kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika oraz jakich narzędzi będziesz do tego potrzebować.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://zielonyogrodek.pl/ogrod/trawniki/6487-wertykulacja-trawnika-jak-czym-i-kiedy-wertykulowac-murawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Gość Ela napisał:

A jeśli już w pierwszym roku jest pełno filcu? Trawa słabo rośnie

To proszę działać już teraz. Wertykulacja jest zabiegiem niezbędnym, by "wyczyścić" murawę z filcu. Choć trawnik będzie wyglądał po wyczesywaniu na zniszczony, to trawa szybko się zregeneruje i odrośnie. Jeśli zostawimy filc, to wcześniej niż później trawa zacznie rosnąć coraz słabiej. Nie bójmy się grabi! Trawnik lubi mocne czochranie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Coś mi nie pasuje. Miało być o wertkulacji (wyczesywanie trawnika), a jest o aeracji (nacinanie gleby), albo o obu zabiegach jednocześnie? :-) Nieistotne, trzeba zrobić oba. Pytanie - czy wertykulację zrobić przed pierwszym koszenie, czy po, a aerację po wertykulacji i pierwszym koszeniu? Tak wydaje mi się logiczne - na wyczesanym trawniku rośnie trawa, jak urośnie skoszę, przeprowadzę aerację z piaskowaniem, podleję i będę czekał na następne koszenie. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość Andrzej Siciński
Do wertykulacji trzeba kupić mechaniczne urządzenie (takie, które ma wymienne wałki - do wertykulacji, a drugi do aeracji). Szkoda życia na grabienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wertykulacja to jest nacinanie. Czyli rozluźnianie trawnika i usuwanie/wyrywanie pozostałości po zimie. Winno się to robić po pierwszym koszeniu. Aeracja napowietrzanie. Najpierw wertykulować, a potem, zależnie od stanu trawnika zrobić aerację. Aerować(?) napowietrzać można kilka razy w sezonie, zależnie od stanu trawnika, czyli podłoża na jakim rośnie trawa. Przynajmniej ja tak robię. I trawnik wygląda jako tako. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dzisiaj wertykulator i powiem szczerze ,że nie spodziewałem się takiego efektu. Na mojej 600m2 działeczce koło domu zdjąłem 8 worków filcu. Miałem to robić grabiami ale pewnie bym skończył na jesień. Może ktoś podsunie info jaki nawóz należy teraz wyłożyć? wiosenny czy już zwykły?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...