Skocz do zawartości

Skuteczny sposób na ćmę bukszpanową!


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Gość Student
Witam serdecznie. Chciałabym prosić o wypełnienie ankiety dotyczącej ćmy bukszpanowej. Wyniki pomogą mi w napisaniu pracy inżynierskiej. Dotyczy ona osób, które miały z nią styczność ale i nie tylko. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas. https://forms.gle/nUxvSeB1k1ebL9u5A
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
witam Na początek deklaruje ze nie jestem zadnym fachowcem , a moja doświadczenia zdobyłem o lat dwóch , od kiedy to mój ogród z przewagą bukszpanu zamieniał się w SAHARĘ. Na początku stosowałem środki ochrony kontaktowe , które okazały się nieskuteczne - poprostu bukszpan jest ściele zawiązana i mocno ulistnioną rośliną i nie przenikły one na tyle by pozbyć się gąsienicy . Za namowa znajomego fachowca zakupiłem środki układowe i zastosowałem dwu krotne w ostępie około 2 tygodni . Po dniach kilku stwierdziłem ze pozbyłem się przyczyna wysychania bukszpanu ( gąsienic nie było ). Wykonałem następnie bardzo , naprawdę bardzo mocne przycięcie . Pod każdego krzaczka do wcześniej wykopanego niewielkiego dołka dosypałem zwykłego rolniczego nawozu azotowego i zasypałem . Obficie podlewałem dwa tygodnie i bukszpan ruszył .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Opryskiwałem bukszpany rożnymi preparatami ale skutek mierny. Postanowiłem wiec rozprawić się z ćmą inaczej. Pod krzewy rozłożyłem grubą folię i wytrzasnąłem wszystko, co się dało. Także suche liście. Potem zebrałem to odkurzaczem do liści i do pieca. Ale najlepszy sposób to łapanie motyli( ćmy). Kiedy jest już ciemno biorę bardzo silną latarkę ledową. Latające ćmy doskonale widać. Głupieją pod wpływem tego światła. Wtedy uderzenie rakietką do badmintona kończy sprawę. Lubią też siadać na wysokim żywopłocie z tui. Łatwo wpadają do koszyczka do zbierania owoców na długim kijku. Tak każdego wieczora łapię kilkanaście ciem. Bukszpany odżyły. Pomagam im opryskiem siarczanem magnezu siedmiowodnym i innymi nawozami przez oprysk. Od tego czasu nie widzę gąsienic na krzakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Witam, nauczyłam wróbelki jeść ćmę bukszpanową: przez trzy dni zbierałam te gąsienice i rzucałam na kostkę wróbelkom, najpierw rzucając im trochę ziaren słonecznika, pałaszowały te gąsienice aż miło. Dziś wychodzę rano na działkę i nie uwierzycie co zobaczyłam:))) chmara wróbelków - z 8-10, nurkuje raz po raz w moich bukszpanach :))))) stałam 15 minut zauroczona. Mam nadzieję, że wróbelki staną się naszymi sprzymierzeńcami w walce z tymi gąsienicami. Nie stosujcie oprysków, trząście bukszpanami, wyjmujcie to dziadostwo i kochajcie wróbelki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Miałem problem z ćmą, ale ostatnio zaobserwowałem, że chyba polubily je wróble i sikorki, cały czas żerują na bukszpanach. Teraz ciężko znaleźć gąsienice w krzakach. Mam nadzieję że na stałe ćma zagości w menu naszych pierzastych przyjaciół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...