Skocz do zawartości

Skuteczny sposób na ćmę bukszpanową!


Rekomendowane odpowiedzi

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to najgroźniejszy szkodnik bukszpanów! To gatunek inwazyjny, który pojawił się w Polsce dopiero 3 lata temu, ale dziś jest już rozpowszechniony na terenie całego kraju. Szybko się rozmnaża i przelatuje na kolejne rośliny, błyskawicznie zwiększając obszar inwazji. To tylko kwestia czasu, kiedy ćma bukszpanowa pojawi się w Twoim ogrodzie! Jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie szkodnika jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://zielonyogrodek.pl/abc-ogrodnika/aktualnosci-z-branzy/11883-skuteczny-sposob-na-cme-bukszpanowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SuperGość
Pewnie, że Mospilan można. Działa też Deltam (stary Decis). W sumie to wszystko zadziała, co zwalcza mszyce i gąsienice. Ćmę trzeba szybko opryskać, bo jest mega żarłoczna! Pryskać! bo nie będzie bukszpana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
Z przykrością muszę stwierdzić sotosowałem Decis , Mospilan , Karate Zeon z Superamem - marny efekt . Dopiero Fastac zatrzymał zagładę moich bukszpanów . Nie mówię , że są w doskonałej formie - ale są . Ok . 200 sztuk rózne odmiany . Zjada wszystko po kolei . Najpierw odmiany o miękkich liściach , następnie bukszpany - grube woskowane liście , stosunkowo długo opierają się odmiany wysokie - ale do nich też się zabiera . W zeszłym roku Fastec powstrzymał zarazę - lekko zasiliłem nawozem bukszpany - tam gdzie dałem go za dużo bukszpany w postaci kilku sztuk padły - spalone nawozem . Dodatkowo za chore i osłabione bukszpany zabiera się grzyb , który pokazywał Monty Don w Gardeners World . Trzeba po oprysku chodzić i obserwować - szczególnie wszystkie formy motyla - ćmy bukszpanowej . W okresie motyla latarka i packa na muchy - zabiłem ze sto sztuk . Potem jak złożą jaja to za wiele nie można zrobić - ewentualne silne prysznice wodne na liście . Faza główki od szpilki - to sygnał do oprysku profilaktycznego . Jak już są małe gąsienice to pełny atak . Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
Najpierw odmiany o miękkich liściach , następnie bukszpany - grube woskowane liście , stosunkowo długo opierają się odmiany wysokie - ale do nich też się zabiera . W zeszłym roku Fastec powstrzymał zarazę - lekko zasiliłem nawozem bukszpany - tam gdzie dałem go za dużo bukszpany w postaci kilku sztuk padły - spalone nawozem . Dodatkowo za chore i osłabione bukszpany zabiera się grzyb , który pokazywał Monty Don w Gardeners World . Trzeba po oprysku chodzić i obserwować - szczególnie wszystkie formy motyla - ćmy bukszpanowej . W okresie motyla latarka i packa na muchy - zabiłem ze sto sztuk . Potem jak złożą jaja to za wiele nie można zrobić - ewentualne silne prysznice wodne na liście . Faza główki od szpilki - to sygnał do oprysku profilaktycznego . Jak już są małe gąsienice to pełny atak . Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
tam gdzie dałem go za dużo bukszpany w postaci kilku sztuk padły - spalone nawozem . Dodatkowo za chore i osłabione bukszpany zabiera się grzyb , który pokazywał Monty Don w Gardeners World . Trzeba po oprysku chodzić i obserwować - szczególnie wszystkie formy motyla - ćmy bukszpanowej . W okresie motyla latarka i packa na muchy - zabiłem ze sto sztuk . Potem jak złożą jaja to za wiele nie można zrobić - ewentualne silne prysznice wodne na liście . Faza główki od szpilki - to sygnał do oprysku profilaktycznego . Jak już są małe gąsienice to pełny atak . Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
W okresie motyla latarka i packa na muchy - zabiłem ze sto sztuk . Potem jak złożą jaja to za wiele nie można zrobić - ewentualne silne prysznice wodne na liście . Faza główki od szpilki - to sygnał do oprysku profilaktycznego . Jak już są małe gąsienice to pełny atak . Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie opryski niestety nie pomogły , choć było ich kilka w ciągu krótkiego czasu...wszystko zeżarte do cna 30 letni bukszpan w szpalerze kilkudziesięciu metrów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
Fastac dostępny jest na Allegro.pl .3-4 strzykawki a 5 ml na 10 l wody i do spryskiwacza obficie spryskac liscie i 5do 10 cm w glab korony krzewu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, dla mnie to nowina, że istnieje chemiczny środek przeciw ćmie bukszpanowej. Do tej pory wydawało mi się, że tylko środki biologiczne ( zawierające Bacillus thuringiensis) działają na tę plagę. Są w Polsce dostępne preparaty z tą bakterią i raczej przy nich pozostanę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość George Blake
Raczej wszelkie sposoby walki są skazane na porażkę - przy tej masowości inwazji szkodnika . Możemy się pożegnać z bukszpanem w Polsce . A szkoda bo to przepiękna roślina .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrona jest bardzo prosta. Jeżeli na bukszpanie znajdują się gąsienice, kokony z jajami i odchodami to należy krzew wymyć myjką ciśnieniową lub wężem, następnie zebrać z pod krzaka odchody, kokony, gąsienice itp świństwa . Po solidnym umyciu rozpuszczamy szare mydło i gęstą zawiesiną opryskujemy roślinę. Całe pozostałe towarzystwo zakleja się i usycha na krzaku. Opryski powtarzamy do póki zaraza się pojawia (ok 3- 7 dni). Po takim zabiegu bukszpan regeneruje się. Po paru miesiącach, puszcza młode pędy i wygląda jak nowy. Taką akcję przeprowadziłem w ubiegłym roku w sierpniu i uratowałem piękny żywopłot. Na wiosnę pojawiło się kilka gąsienic ale po oprysku mydłem gąsienice uschły na krzaku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Z całym sercem polecam. Rok temu zawarło min to krzewy. W tym przyjąłem ale już zanim siw pojawily, tak co 2,5-3 tygodnie. Znowu sie pojawily cos tam sprpbowaly ale krzewy spoko, nic nie widać. Nic.innego nie stosowalem więc to tylko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geogre Black powinien zmienić nazwę na nachalna reklama fast.... pracuje w ogrodniczym i ja z kolei go odradzam klientom. Jeśli już to właśnie prędzej Substral, czy Mospilan. No i szybkie działanie przede wszystkim i profilaktykę!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rok temu cma bukszpanowa zżarła mi krzewy. pomny dośwaidczeń w tym roku chcialem tego uniknąc. kupiłem substrala na bukszpan i stosowałem 3 miesiące. pojawily się znowu, cos tam uszcznęły ale nieistotne. niestety u sasiada w ogoródku bukszpan poszedł ... nic innego nie stosowałem wiec wierze ze to produkt zadziałał. nie mialmem zadnych pułapek czy innych. z tego względu mogę szczerze polecić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...