Skocz do zawartości

Te grzyby sa trujące


Rekomendowane odpowiedzi

Gość grzyboznawca
Trochę prawdy, trochę bzdur. Borowik ponury jest grzybem jadalnym. Oczywiście nie na surowo. Nie poleca się właściwie spożywać na surowo żadnych grzybów z wyjątkiem pieczarki i borowika szlachetnego, co ja szczerze polecam. Borowik szatański (skąd nazwa truciciel?) w najgorszym razie jest niejadalny, a prawdopodobnie zupełnie nieszkodliwy. Za to niezwykle rzadki (dwa stanowiska w Polsce) i wbrew zakazom zbierany i zjadany w Sudetach. Autor zapomniał o zasłonakach i innych grzybach trujących. Zapomniał również napisać o o "niezwykłych" właściwościach muchomora czerwonego, uznawanego za grzyb magiczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dzięki za opis i zdjęcia grzybów. U nas w ogródku w trawie co roku rosną muchomory jadowite. Wyglądały pięknie jak pieczarki. Gdyby nie wasz opis bym się nieźle oszukał. Dobrze że nie zrobiłem z nich potrawki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...
Nieprawdziwe informacje. Pierwszy grzyb z listy to na pewno "siniak" a nie "szatan". Siniak ma czerwono-pomarańczowy spód a po przekrojeniu robi sie właśnie siny lub niebieski. Szatan jest bardzo podobny do młodego prawdziwka. Ma jasny spód i robi sie różowy po przekrojeniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość DrJaszczur
O tyle o ile szanuję stronę zielony ogródek oraz doceniam często dobre ich porady, o tyle ten artykuł z grzybami zawiera stek bzdur, i osoba go pisząca wykazała się mizerną znajomością z zakresu mykologi :O Nawet jeśli by pisać językiem łopatologicznym al'a dla nowicjuszy grzybobrań, i "chuchać na zimne", to dalej ten artykuł zasługuje na miano jedynie mieszającego w głowach... :/ Opis Borowika ponurego razi w szczególności: Borowik ponury (Boletus luridus) To grzyb potocznie nazywany "siniakiem". Jest podobny do jadalnych borowików, ale po dotknięciu sinieje. Na jego powierzchni powstają sine plamy, które ciemnieją – czasem przybierając nawet czarą barwę. W polskich lasach borowik ponury nie jest zbyt powszechny, ale czasem można go spotkać na podłożu wapiennym. Często pojawia się w pobliżu dębów i buków. Grzyb nie jest mocno trujący i w niektórych krajach jest spożywany. Nawet jednak długo gotowany może powodować wymioty i problemy z żołądkiem. Po pierwsze Borowik chociażby ceglastopory Wspaniały i jadalny grzyb też sinieje po dotknięciu więc już samo to wyklucza poprawność tego opisu... Nadal wiele osób myli, mimo zdecydowanej różnicy w siedlisku, oraz innym sposobie zabarwienia grzyba widocznym świetnie po jego przekroju, właśnie Borowika ceglastoporego i Borowika ponurego, jednakże nie kończy się to niczym złym w skutkach dla zdrowia, i sporo osób zwyczajnei nie wie nawet że zjadło ponurego (jedynie z nazwy ;) grzyba ) gdyż Borowik ponury jest jadalny !!! i nie szkodliwy, i nie wymaga niczego więcej jak większość jadalnych grzybów, czyli już po tej nawet 10 minutowej, bądź bardzo powolnej 20min.-owej obróbki cieplnej jest zupełnie nie szkodliwy dla zdrowia, do tego prawie tak smaczny i wartościowy jak B. ceglastopory !!! Oba te grzybki pod warunkiem że ZNA SIĘ ICH CECHY można bardzo łatwo rozróżnić od trującego, ale niezwykle rzadkiego Borowika SZATAŃSKIEGO !!! który to ewentualnie mógł by się zwać "SZATANEM" - z racji nazwy, ale już nie smaku bo wcale nie jest tak "szatańsko niesmaczny". A koleżance z komentarza o imieniu KAROLA, która zapewne mówi o Goryczaku żółciowym, nie potrafiąc go właściwie Ani nazwać ani opisać... :( nie wiadomo czemu (posmak to nie wszystko) nazywając go BŁĘDNIE "SZATANEM", gdyż mamy już BOROWIKA SZATAŃSKIEGO !!! i dla niego zarezerwowana być powinna potoczna nazwa "szatan" ! Więc nie wiadomo z którego tomu wiedzy ludowej pochodzą takie brednie... i proszę nie powielać takich herezji w internecie, wszyscy na tym skorzystamy :) Herezji podobnych do tej jak kolejna nawet nie umowna nazwa "Siniak", Więc zachęcam do lektury nim ktoś powieli nieprawdę... ;) Dla przykładu: skoro znam co najmniej kilkanaście jadalnych siniejących grzybków i pokaże je Pani, to jak je Pani oznaczy ?!?!? Siniak 1, Siniak 2, Siniak 5..... Siniak 7,- też jadalny i tak do 15 czy więcej "SINIAKÓW" ?!?!? :D Zachęcam do pisania porad jedynie osoby Kompetentne naprawdę..... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Gość Alek ze szkoły podstawowej.
Co to za artykuł o grzybach, zdjęcia ponumerowane a odnośników brak !!! Co to za analfabeta pisał ???? Jak można coś takiego drukować . KOMPROMITACJA DLA CAŁEGO ZESPOŁU REDAKCYJNEGO !!!! Tylko tak dalej- zamiast porządnej szkoły --RÓBTA CO CHCETA !!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Gość grzybiarka
Borowik ponury jest jadalny. Ale musi być dobrze ugotowany. "Osławiony szatan" to grzyb na wymarciu, występuje tylko w kilku miejscach w kraju. A ludzie zwykle mówią "szatan" na borowika żółtoporego (grubotrzonowego). Jest to grzyb niejadalny z powodu swojego gorzkiego smaku, inaczej: gorzkal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Popularne aktualnie

  • Odpowiedzi

    • Delikatny szlif, papier 220-240 na żyrafę. I wolne obroty. Potem grunt i Śnieżka grunt. To gęsta farba, fajnie się sprawdzi. Ja tak zrobiłem już w dwóch pomieszczeniach i jest git https://sklep.klingspor.pl/content/80-kiedy-warto-zastosowac-arkusze-scierne Na tej stronie jest ogólnie wiele porad na temat tego jaką gradację arkuszy ściernych wybrać.
    • Komentarz dodany przez Agnieszka: Scindapsus bardzo dobrze rośnie w cieniu. Aż za dobrze, rośnie jak wariat po prostu 😉
    • Cześć. Mam do przetransportowania piłę stołową. Niestety nie wiem za bardzo jak temat ogarnąć. Myślałam by jakoś przewieźć ją dostawczym samochodem, ale nie wiem czy to jest dobry pomysł. A Wy jakie macie na to rady ? Wiem, ze na pewno będzie ją trzeba jakoś zabezpieczyć, może czymś takim jak linki celne https://muntech24.pl/pl/c/Linki-celne/252 ? Co o tym myślicie ?  
    • Upewnij się, że firma posiada nowoczesne narzędzia, technologię i sprzęt do produkcji i montażu konstrukcji reklamowych. Wykorzystywanie zaawansowanych technologii pozwoli na wykonanie wysokiej jakości produktów. Przyjrzyj się zakresowi usług oferowanych przez firmę. Niektóre firmy mogą oferować kompleksowe usługi, takie jak projektowanie, produkcja, montaż, a także serwis i konserwacja konstrukcji reklamowych. Wybierając taką firmę, możesz mieć pewność, że cały proces będzie zarządzany w sposób kompleksowy. Możesz skontaktować sie na przykląd z nimi https://mocniwreklamie.pl/konstrukcje-reklamowe-warszawa/
    • Co do wytrzymałości torb biodegradowalnych, to zależy to od jakości materiału, z którego są wykonane. W zależności od producenta i rodzaju torby, mogą one być równie wytrzymałe lub nawet bardziej wytrzymałe niż tradycyjne torby plastikowe. Warto jednak pamiętać, że torby biodegradowalne powinny być stosowane wielokrotnie, aby zminimalizować wpływ na środowisko. https://www.emgraf.pl/torby-typu-koszulka.html W tym miejscu mogą pomóć w doborze odpowiednich.  Przy wyborze torb biodegradowalnych warto zwrócić uwagę na ich certyfikaty i pochodzenie. Istnieją różne rodzaje certyfikatów, które potwierdzają, że torby są biodegradowalne i/lub kompostowalne. Ważne jest również, aby wybierać torby biodegradowalne pochodzące z recyklingu lub z materiałów biodegradowalnych, takich jak skrobia kukurydziana lub celuloza, zamiast z surowców naftowych.
    • Ściółka z drobnego żwirku będzie idealna. Nie więcej niż 2-3 cm, by doniczka nie była za ciężka.  Warto umieścić ją na podstawce na kółkach. wtedy na czas zimowania może wygodnie "odjechać" 🙂
    • Nie spotkałem się z tym, by kwiaty bodziszków zmieniały kolor (ale nie mam dużego doświadczenia w ich uprawie). Poczekajmy, może ktoś będzie wiedział, czym to jest spowodowane. 
    • Tak, można. Nawóz do pelargonii (czyli roślin obficie kwitnących) będzie także odpowiedni do potrzeb kwitnących begonii.  Jednak gatunki begonii o dekoracyjnych liściach (te, które nie kwitną lub kwitną bardzo rzadko) lepiej zasilać nawozami "do roślin zielonych" lub "do roślin o dekoracyjnych liściach".
    • Komentarz dodany przez Kostek: A czy można begonie nawozić nawozami do pelargonii?
    • Begonie to efektowne rośliny, którymi można ozdabiać domowe parapety, pojemniki na balkonach i tarasach oraz ogrodowe rabaty. Gatunków i odmian jest wiele. Niektóre mają ozdobne kwiaty, a inne też ciekawie wybarwione i kształtne liście. Zobacz, jak i kiedy nawozić begonie, by cieszyć się nimi przez długi czas! Pełna treść artykułu pod adresem: https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/nawozenie/4017-jak-nawozic-begonie
  • Kto jest online? (Zobacz pełną listę)

    • Brak zarejestrowanych użytkowników online
×
×
  • Dodaj nową pozycję...