Skocz do zawartości
Mróz Woda Borówka Truskawka Pomarańcza Morela Jabłko Ciemny zielony Ziemia Węgiel
Pomocnik ogrodnika

Skuteczny sposób na ćmę bukszpanową!

Rekomendowane odpowiedzi

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to najgroźniejszy szkodnik bukszpanów! To gatunek inwazyjny, który pojawił się w Polsce dopiero 3 lata temu, ale dziś jest już rozpowszechniony na terenie całego kraju. Szybko się rozmnaża i przelatuje na kolejne rośliny, błyskawicznie zwiększając obszar inwazji. To tylko kwestia czasu, kiedy ćma bukszpanowa pojawi się w Twoim ogrodzie! Jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie szkodnika jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://zielonyogrodek.pl/abc-ogrodnika/aktualnosci-z-branzy/11883-skuteczny-sposob-na-cme-bukszpanowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zwariowana Ogrodniczka
Dobrze, że jest taki środek na te szkodniki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JAN KOWALSKI
O CO Z MOSPILANEM KTÓRY RÓWNIEŻ MA ACETAMIPRYD 20 %

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SuperGość
Pewnie, że Mospilan można. Działa też Deltam (stary Decis). W sumie to wszystko zadziała, co zwalcza mszyce i gąsienice. Ćmę trzeba szybko opryskać, bo jest mega żarłoczna! Pryskać! bo nie będzie bukszpana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
Z przykrością muszę stwierdzić sotosowałem Decis , Mospilan , Karate Zeon z Superamem - marny efekt . Dopiero Fastac zatrzymał zagładę moich bukszpanów . Nie mówię , że są w doskonałej formie - ale są . Ok . 200 sztuk rózne odmiany . Zjada wszystko po kolei . Najpierw odmiany o miękkich liściach , następnie bukszpany - grube woskowane liście , stosunkowo długo opierają się odmiany wysokie - ale do nich też się zabiera . W zeszłym roku Fastec powstrzymał zarazę - lekko zasiliłem nawozem bukszpany - tam gdzie dałem go za dużo bukszpany w postaci kilku sztuk padły - spalone nawozem . Dodatkowo za chore i osłabione bukszpany zabiera się grzyb , który pokazywał Monty Don w Gardeners World . Trzeba po oprysku chodzić i obserwować - szczególnie wszystkie formy motyla - ćmy bukszpanowej . W okresie motyla latarka i packa na muchy - zabiłem ze sto sztuk . Potem jak złożą jaja to za wiele nie można zrobić - ewentualne silne prysznice wodne na liście . Faza główki od szpilki - to sygnał do oprysku profilaktycznego . Jak już są małe gąsienice to pełny atak . Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
Najpierw odmiany o miękkich liściach , następnie bukszpany - grube woskowane liście , stosunkowo długo opierają się odmiany wysokie - ale do nich też się zabiera . W zeszłym roku Fastec powstrzymał zarazę - lekko zasiliłem nawozem bukszpany - tam gdzie dałem go za dużo bukszpany w postaci kilku sztuk padły - spalone nawozem . Dodatkowo za chore i osłabione bukszpany zabiera się grzyb , który pokazywał Monty Don w Gardeners World . Trzeba po oprysku chodzić i obserwować - szczególnie wszystkie formy motyla - ćmy bukszpanowej . W okresie motyla latarka i packa na muchy - zabiłem ze sto sztuk . Potem jak złożą jaja to za wiele nie można zrobić - ewentualne silne prysznice wodne na liście . Faza główki od szpilki - to sygnał do oprysku profilaktycznego . Jak już są małe gąsienice to pełny atak . Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
tam gdzie dałem go za dużo bukszpany w postaci kilku sztuk padły - spalone nawozem . Dodatkowo za chore i osłabione bukszpany zabiera się grzyb , który pokazywał Monty Don w Gardeners World . Trzeba po oprysku chodzić i obserwować - szczególnie wszystkie formy motyla - ćmy bukszpanowej . W okresie motyla latarka i packa na muchy - zabiłem ze sto sztuk . Potem jak złożą jaja to za wiele nie można zrobić - ewentualne silne prysznice wodne na liście . Faza główki od szpilki - to sygnał do oprysku profilaktycznego . Jak już są małe gąsienice to pełny atak . Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
W okresie motyla latarka i packa na muchy - zabiłem ze sto sztuk . Potem jak złożą jaja to za wiele nie można zrobić - ewentualne silne prysznice wodne na liście . Faza główki od szpilki - to sygnał do oprysku profilaktycznego . Jak już są małe gąsienice to pełny atak . Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
Jednak trzeba pamiętać o ochronie - to wszystko to rakotwórcze substancje i trujące . Maska i pranie ubrania roboczego po każdym oprysku - podwójne rękawice gumowe . Jestem i tak załamany - drugi rok i mam sukces bukszpany są - ale co z tego jak w okolicy padają okazy po 3-4 metry 20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
20-30 letnie - żal patrzeć takie piękne sztuki i po nich . Stanowią doskonały rezerwuar dla ćmy . Jak wszystko padnie w okolicy to i tak przylecą po moje bukszpany - walka z Goliatem i syzyfowa robota . Powoli przechodzę na cis - w miejsce padłych bukszpanów . Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
Sprawę rozjaśnił mi pracownik "Rolnika" , który polecił mi Fastac - bukszpan ma liście trujące tak jak cis - no może o słabszej sile - i tak jest stworzenie - ćma - która je ze smakiem je . Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
Przykra sprawa dla miłośników bukszpanów - podziękujmy naszym zachodnim sąsiadom , którzy sprowadzili to dziadostwo do Europy - zakupili o kilka EUR tańsze sadzonki w Azji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JonSnow
Gdzie kupić ten preparat???!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ewela
Mój bukszpan w zeszłym roku zaczął padać,córka pryskała.W tym roku zaczął wypuszczać młode listki i znowu ta zaraza wróciła :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Koks
U mnie opryski niestety nie pomogły , choć było ich kilka w ciągu krótkiego czasu...wszystko zeżarte do cna 30 letni bukszpan w szpalerze kilkudziesięciu metrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
Fastac dostępny jest na Allegro.pl .3-4 strzykawki a 5 ml na 10 l wody i do spryskiwacza obficie spryskac liscie i 5do 10 cm w glab korony krzewu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bnm
No cóż, dla mnie to nowina, że istnieje chemiczny środek przeciw ćmie bukszpanowej. Do tej pory wydawało mi się, że tylko środki biologiczne ( zawierające Bacillus thuringiensis) działają na tę plagę. Są w Polsce dostępne preparaty z tą bakterią i raczej przy nich pozostanę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość George Blake
Raczej wszelkie sposoby walki są skazane na porażkę - przy tej masowości inwazji szkodnika . Możemy się pożegnać z bukszpanem w Polsce . A szkoda bo to przepiękna roślina .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tom
Obrona jest bardzo prosta. Jeżeli na bukszpanie znajdują się gąsienice, kokony z jajami i odchodami to należy krzew wymyć myjką ciśnieniową lub wężem, następnie zebrać z pod krzaka odchody, kokony, gąsienice itp świństwa . Po solidnym umyciu rozpuszczamy szare mydło i gęstą zawiesiną opryskujemy roślinę. Całe pozostałe towarzystwo zakleja się i usycha na krzaku. Opryski powtarzamy do póki zaraza się pojawia (ok 3- 7 dni). Po takim zabiegu bukszpan regeneruje się. Po paru miesiącach, puszcza młode pędy i wygląda jak nowy. Taką akcję przeprowadziłem w ubiegłym roku w sierpniu i uratowałem piękny żywopłot. Na wiosnę pojawiło się kilka gąsienic ale po oprysku mydłem gąsienice uschły na krzaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Elżbieta
gdzie można kupić? E.L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Janusz
Z całym sercem polecam. Rok temu zawarło min to krzewy. W tym przyjąłem ale już zanim siw pojawily, tak co 2,5-3 tygodnie. Znowu sie pojawily cos tam sprpbowaly ale krzewy spoko, nic nie widać. Nic.innego nie stosowalem więc to tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Andrzej
Geogre Black powinien zmienić nazwę na nachalna reklama fast.... pracuje w ogrodniczym i ja z kolei go odradzam klientom. Jeśli już to właśnie prędzej Substral, czy Mospilan. No i szybkie działanie przede wszystkim i profilaktykę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jagoda
rok temu cma bukszpanowa zżarła mi krzewy. pomny dośwaidczeń w tym roku chcialem tego uniknąc. kupiłem substrala na bukszpan i stosowałem 3 miesiące. pojawily się znowu, cos tam uszcznęły ale nieistotne. niestety u sasiada w ogoródku bukszpan poszedł ... nic innego nie stosowałem wiec wierze ze to produkt zadziałał. nie mialmem zadnych pułapek czy innych. z tego względu mogę szczerze polecić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michał
na ćmę ja polecm polysekt bukszpan. stosowałem caly sezon i był spokój z gąsienicami. latwy w uzyciu, raz na kilkanaście dni do 3 tygodni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Popularne aktualnie

 • Odpowiedzi

  • Gość lubuszanin
   kreozot jest pochodzenia naturalnego a wiadomo wszystko co naturalne jest bardzo szkodliwe i nasza szlachetna unia broni lud prcujący przed tymi naturalnymi truciznami :0 już biorą się za nikotynę, przyjdzie czas na alkohol w końcu na mięso. Ostatecznie zamontują każdemu miernik stężenia metanu. Będzie to wyglądało tak: Zadzwoni komórka: "Dzień dobry, odnotowaliśmy w Pana otoczeniu nawracające wysokie stężenie szkodliwego dla atmosfery metanu, czy nie spożywał Pan może zakazanych produktów spożywczych jak mleko (od krów które masowo produkują metan gł. czynnik ocieplenia klimatu), alkohol lub mięso" I wtedy może do Ciebie dotrze że już dawno jesteś biorobotem. *)
  • Gość Zawiedziona
   Fatalny przepis! Gotowanie (nawet na małym ogniu i pod przykryciem) sprawia, że olejki eteryczne odpowiadające za "piżmowy" zapach lawendy ulatują razem z parą, a w syropie pozostaje jedynie gorzkawy, ziołowy smak przypominający smak szałwii. Za to powietrze w kuchni staje się nie do zniesienia, od nadmiaru olejków szczypie w oczy i powoduje ból głowy. Za drugim razem spróbowałam jedynie zalać lawendę zagotowanym i ciepłym (ale nie wrzącym) syropem i zostawić na noc, a potem przecedzić tak, jak widziałam w przepisie na syrop z czarnego bzu. Oczywiście wtedy używamy mniej syropu na szklankę kwiatów, by aromat był intensywny. Było dużo lepiej.
  • Do robienia przetworów wykorzystuje się głównie owoce i warzywa, ale można połakomić się na jeszcze jeden surowiec – kwiat! Przykładem jest pyszny syrop lawendowy. Przyrządzenie go okazuje się być proste i mało czasochłonne, a jeszcze przyjemniejsze, gdyż wykorzystujemy do jego produkcji rośliny z naszego ogrodu. Satysfakcja i pewność, że domowe przetwory są czyste i zdrowe jest niezastąpiona. Poznaj nasz przepis na syrop lawendowy. Pełna treść artykułu pod adresem: https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/kuchnia-z-ogrodka/11841-syrop-lawendowy
  • Gość Piotr
   Rzadko kiedy komentuje, ale naprawdę mnie natchnęliście ;) Zaczynam szukać nasion!
  • Japoński chrzan wasabi to znana i lubiana bardzo pikantna przyprawa. Choć jest najczęściej kojarzona z sushi, to można ją wykorzystywać się ją do wielu innych smacznych dań. Wyrazisty smak wasabi jest wyjątkowy, co sprawia, że jest znany nie tylko miłośnikom kuchni azjatyckiej. Jeśli mamy ogród, warto spróbować jego samodzielnej uprawy, gdyż wasabi, które najczęściej znajdujemy w polskich sklepach, zawiera stosunkowo niewiele czystego, zmielonego korzenia, a sporo innych dodatków. Nie zwlekaj i zaplanuj własną przygodę z japońskim, zielonym chrzanem! Pełna treść artykułu pod adresem: https://zielonyogrodek.pl/ogrod/warzywnik-i-sad/10086-uprawa-japonskiego-chrzanu-w-ogrodzie-zrob-wlasne-wasabi
 • Kto jest online? (Zobacz pełną listę)

  Brak zarejestrowanych użytkowników online

×
×
 • Dodaj nową pozycję...