Skocz do zawartości

Domowy kompostownik Urbalive. Test redakcji ZielonyOgrodek.pl


Rekomendowane odpowiedzi

Kompostowanie to doskonały sposób na pozbycie się organicznych resztek z kuchni i ogrodu. Dzięki pracy dżdżownic kalifornijskich możemy wyprodukować cenny nawóz i podłoże w jednym. Sprawdzamy, czy kompost można zrobić w domu. Testujemy dla Was domowy kompostownik Urbalive.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/nawozenie/7704-domowy-kompostownik-urbalive-test-redakcji-zielonyogrodek-pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wojtek123
Brawo! Wreszcie rzetelny test z prawdziwego zdarzenia. Miałem już dość czytania tekstów reklamowych!!! Podoba mi się, że pokazaliście wady i zalety oraz daliście sporo rad! Nie planuję kompostownika w domu, bo mam pryzmę w ogrodzie i mogę tam wyrzucać naprawdę spore ilości odpadków. Co roku kupuję dżdżownice w sklepie wędkarskim. Za 20-30 zł mam świetnych pomocników. Nie wiem, czy zimują bezpiecznie czy umierają od mrozu. Co roku i tak dorzucam kilkaset nowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ekoMAMA

Super! Od jakiegoś czasu przymierzam się do założenia domowego kompostownika. Jako Mama trójki dzieci, wiem ile resztek codziennie produkuje nasza rodzina. Chciałabym choć część z nich przerabiać na kompost, a nie wyrzucać do śmietnika. Mam jednak trochę obaw!
1. Boję się smrodu. Jak bardzo śmierdzi taki kompost? Nie liczę na fiołkowy aromat, ale nie chce mieć w domu smrodu zgnilizny.
2. Czy są tańsze domowe kompostowniki? Ten jest bardzo drogi. Szukam jakiejś alternatywy. Ten jest bardzo ładny, ale nie wiem, czy chcę wydać 500 zł i za pół roku odstawić go w kąt.
3. Czy w takim kompostowniku nie rozmnażają się bakterie chorobotwórcze? Mając w domu dzieci "dmucham na zimne".
4. Czy można taki kompostownik wynieść na balkon? Jak zniesie mrozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się rozwiać Pani obawy - odpowiadam na pytania po kolei.

1. Zapach z prawidłowo rozkładającego kompostu daleki jest od smrodu. Można go przyrównać do zapachu mokrych liści podczas jesiennego spaceru. Problem pojawia się wtedy, gdy resztki zaczynają gnić (bo sa za mokre), wtedy przez jakiś czas może trochę śmierdzieć. W tym "trudnym" czasie można wystawić kompostownik na balkon lub przed dom.
2. Jest wiele różnych firm oferujących takie kompostowniki. My robiliśmy test tego konkretnego modelu. Jest świetnie wykonany i posłuży na długie lata. Nie wiem, jak wykonane są inne, bo nie miałem okazji ich testować. Więcej ofert domowych kompostowników znajdzie Pani tutaj: https://www.google.com/search?q=domowy+kompostownik&client=firefox-b-d&channel=trow&source=lnms&tbm=shop&sa=X&ved=0ahUKEwiItOeJtrbjAhWPw4sKHTtCCDYQ_AUIEigD&biw=1920&bih=916
3. Nie, proszę się tego nie obawiać. Jeśli będzie Pani wyrzucać tylko resztki roślinne, to nie powinny namnażać się tam organizmy chorobotwórcze. Proszę pamiętać, by nie wyrzucać tam mięsa, kości, serów i innych produktów odzwierzęcych. Radzę oczywiście zachować higienę i po kontakcie z resztki myć ręce 🙂
4. Tak, oczywiście. Kompostownik przez cały sezon może stać na balkonie. Proszę przeczytać ten artykuł: https://www.ograniczamsie.com/2018/02/kompostowanie-domu-balkonie-dziala.html  Autorka testuje kompostownik Urbalive na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Gość zgredek
No dobra, rozumiem, że test robiliście przez kilka tygodni, a co potem? Przydałoby się jakieś rozwinięcie tematu. Ja chcę trzymać taki sprzęt w domu przez długie lata, ale nie podajecie info, czy to ma sens na dłuższą metę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...