Skocz do zawartości

Uprawa wrzosów na balkonie


Rekomendowane odpowiedzi

Wrzosy świetnie sprawdzą się w doniczkach na balkonie i tarasie. Nie zawsze przezimują, ale na pewno uzupełnią kolorowe nasadzenia, gwarantując barwne kompozycje jesienią, a nawet zimą, czyli wtedy gdy tak bardzo tęsknimy za wiosennym przebudzeniem.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-na-balkon/7618-uprawa-wrzosow-na-balkonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JoannaZ

Uwielbiam wrzosy, ale nigdy nie udało mi się ich przezimować w donicy!!!!! Nie ważne, czy zima była mroźna (choć ostatnio takich nie było) czy też temperatur ujemnych wcale nie było - zawsze wrzosy zasychały zimą. Próbowałam wielu różnych sposobów i nigdy nie przetrwały. Owijałam je agrowłókniną, chowałam do pudełka kartonowego. Nic nie pomogło! W końcu zmieniłam wrzosy na wrzośce krwiste, które można bez problemu kupić w tym samym czasie co wrzosy. Wprawdzie one tez zasychały, ale miały mnóstwo różowych kwiatów, które nawet wyschnięte pięknie wyglądały przez całą zimę!
Czy mogę przenieść wrzosy przed mrozami do domu i przezimować je w mieszkaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przetrzymanie wrzosów na balkonie jest bardzo trudne, ale przeniesienie ich do mieszkania nie ułatwi im zimowania. Na 100% w ogrzewanym pomieszczeniu zeschną po kilku tygodniach. Jest to jakieś rozwiązanie, by przedłużyć ich dekoracyjność przez krótki czas, ale nie da się ich tak przezimować. Wrzosy to rośliny ogrodowe i zimowy spoczynek (w mrozie) jest dla nich niezbędny.

Na balkonie bardzo często zamierają zimą z powodu przeschnięcia! W małych doniczkach mają bardzo niewiele podłoża, które szybko wysycha na wiór. Rozwiązaniem byłoby wykopanie ich i przeniesienie do ogrodu, gdzie w gruncie miałyby większe szanse na bezpieczne zimowanie. Radzę Pani przesadzić je do dużej skrzyni, do żyznej, przepuszczalnej i kwaśnej ziemi (najlepiej specjalnej do roślin wrzosowatych). Warto dodać jeszcze specjalną szczepionkę mikoryzową, która pomoże im tworzyć lepszy system korzeniowy. Stworzenie takiego mini wrzosowiska znacznie zwiększy szansę wrzosów na przetrwanie zimy. Można do nich dosadzić inne rośliny wrzosowate - np. rododendrony, azalie, wrzośce, pierisy, i inne. Taka skrzynia pełna gatunków wrzosowatych (o zbliżonych wymaganiach) będzie wyglądać bardzo dekoracyjnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...